Program for Skagen Festival 2017
(Ret til ændringer forbeholdes)


Skagen Kultur- og Fritidscenter (SKF)

Torsdag 10.00 - Fri entré        
Ann og Aberne (Børneunderholdning)

Torsdag 19.30 - Siddeplads 295 kr
19.30 - Åbningstalen
19.45 - Stig Rossen & Vennerne
21.00 -  45 min pause
21.45 - Johnny Logan and Friends

Fredag 19.30 - Siddeplads 325 kr. / Ståplads 275 kr.
19.30 - Overrækkelse af Folkemusik prisen
19.45 - Folkeklubben
20.45 -  Sceneskift
21.15 - Lars Lilholt Band

Lørdag 13.00 - Siddeplads 195 kr.
Ceilidh

Lørdag 19.30 - Siddeplads 295 kr.
Sangskriveraften med:

19.30 - Pia Raug 
20.00 - Thomas Kjellerup 
20.30  - 15 min pause
20.45 - Mathilde Falch 
21.15 - Erik Grip  
21.45  - 30 min pause
22.15 - WHO KILLED BAMBI + Steffen Brandt  

Skawbaren

Musikken starter når koncerterne i SKF er slut

Torsdag
Thundering Down

Fredag
Thundering Down

Lørdag
Thundering Down

 

Havnescenen                                                                

Torsdag, fredag og lørdag til kl. 18.00: (50 kr.  - inkl. 1 fadøl eller sodavand)
Torsdag, fredag og lørdag fra kl. 19.30:  175 kr. i forsalg inkl. gebyr
Evt. resterende billetter sælges ved døren på dagen: 200 kr.

Søndag til kl. 10.00: 150 kr.
Evt. resterende billetter sælges ved døren på dagen: 175 kr. 

Torsdag
11.45 - Perry Stenbäck & Dekadansorkestern
13.30 - Melanie Dekker
15.15 - Na Leanai
17.00 - CoCo and the Butterfields

19.30 - Tørfisk
21.30 - The Folk Factory
23.15 - The Revellers

                                                                

Fredag
10.00 - Tom Donovan
11.45 - Almost Irish
13.30 - Christian Søgaard Trio
15.15 - TOBACCO
17.00 - The Folk Factory

19.30 - Tørfisk
21.30 - CoCo and the Butterfields
23.30 - JP & The Seeger Session Band

                                                                

Lørdag
10.00 - Flekkefjord Sangforening 
11.45 - Walther og de andre bonderøve
13.30 - Calan
15.15 - Street Wings
17.00 - The Fatty Farmers

19.30 - Jacob Dinesen
21.30 - JP & The Seeger Session Band
23.30 - The Revellers

                                                                

Søndag
10.00 - Almost Irish
11.30 - THE LONDON PHILHARMONIC SKIFFLE ORCHESTRA
13.00 - Singers Afternoon
15.30 - The Dublin Legends (Formerly of The Dubliners)


Torvescenen 

 Fri entré til alle koncerter !

Torsdag
10.00 - The Raggedy Ann´s
11.45 - Swing and Stomp of Today
13.30 - Downtown Dynt
15.15 - Walther og de andre bonderøve
17.00 - NOR
18.45 - Passengers Only
20.30 - Càirdeas
22.15 - Hawkeye and Hoe

Fredag
10.00 - Christian Søgaard Trio
11.45 - Na Leanai
13.30 - LPSO
15.15 - Hawkeye and Hoe
17.00 - The Consolation
18.45 - Melanie Dekker
20.30 - Calan
22.15 - The Fatty Farmers

Lørdag
10.00 - Downtown Dynt
11.45 - NOR
13.30 - Perry Stenbäck & Dekadansorkestern
15.15 - Lars Grand & PHANTASTERNE
17.00 - Passengers Only
18.45 - Càirdeas
20.30 - TOBACCO
22.15 - The Consolation

Søndag
10.00 - Flekkefjord Sangforening
11.45 - Street Wings
13.30 - Tom Donovan


Kulturhus Kappelborg 
 
Torsdag 19.30 - Siddeplads 150 kr.
Stanley Samuelsen
Elona Planman
Lars Martin Myhre

Fredag 10.00 Morgensang - Fri entré 
Swing and Stomp of Today

Fredag 12.00 Lunchtime Music - Siddeplads 75 kr
Marianne Mortensen og Michael Vesterskov

 

Fredag 19.30 Eksklusiv intimkoncert  - Siddeplads 350 kr
Allan Taylor
Rod Sinclair
Pernille & Stephen Quigg

Lørdag 10.00 Morgensang - Fri entré
Lars Grand & PHANTASTERNE 

Lørdag 12.00 Lunchtime Music - Siddeplads 75 kr.
Na Leanai

Lørdag 19.30 Blues Aften - Siddeplads  200 kr.
HP Lange & Band

 

Ruths Hotel

Fredag 13.30 - Fri entré
Swing and Stomp of Today (2 x 45 min) 

Lørdag 13.30 - Fri entré
Christian Søgaard Trio (2 x 45 min)

 

 

Download PROGRAMBOGEN HER

Back to Top ↑

      

Mediepartner og hovedsponsor:                                                                              Hovedsponsorer: